WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA MIEJSKIEGO SZPITALA ZESPOLONEGO W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA MIEJSKIEGO SZPITALA ZESPOLONEGO W OLSZTY...

Bezpieczne Wakacje 2019

POWIAT OLSZTYŃSKI
Jak zachować się nad wodą? Podstawowe zasady przypominali nad jeziorem w Tłokowie przedstawiciele służb ratowniczych. W pokazach wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej w Jezioranach.

Zasady bezpiecznej kąpieli, podstawy udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie szkół podstawowych z powiatu olsztyńskiego uczyli się, jak spędzić czas nad wodą. A wszystko w ramach akcji „Bezpieczne wakacje 2019”.

W Tłokowie nad Jeziorem Pierścień w gminie Jeziorany spotkali się funkcjonariusze Policji, ratownicy medyczni, leśnicy i strażacy. Dzięki takim pokazom uczniowie poznali nie tylko zasady bezpiecznego zachowania się nad wodą, ale też podstawy pierwszej pomocy. „Przedstawiamy taką akcję, jak postępują służby ratownicze podczas wykonywania przez osoby poszkodowane skoków do wody, żeby tego po prostu nie robić i żeby się zastanowić, zanim się popełni taki krok” - mówi kpt. Zbigniew Marcinkowski ze Straży Pożarnej w Biskupcu. „Przede wszystkim apelujemy o to, by dzieci nie zapominały o najważniejszym numerze alarmowym, a mianowicie numerze 112. Jeżeli widzimy pożar, jeżeli widzimy zdarzenie czy dla straży pożarnej, czy dla pogotowia ratunkowego, czy dla policji, nie musimy pamiętać o żadnych trzech numerach alarmowych, lecz o jednym wspólnym numerze alarmowym 112” - podkreśla mł. asp. Izabela Kołpakowska z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

To cenne wskazówki, które mogą okazać się na wagę złota. Poprzednie lata pokazują, że o tragedię nad wodą nietrudno. „Obrażenia kończyn, urazy głowy. Za tym będą szły poważniejsze obrażenia, jak podtopienia, które skutkują poważnymi powikłaniami. Każde podtopienie powoduje to, że mamy do czynienia z pacjentem w ciężkim stanie” - mówi ratownik medyczny Krzysztof Jurołajć. W działaniach liczy się czas. Każda minuta jest na wagę złota, gdy trzeba dotrzeć do poszkodowanych. Dlatego tak ważna jest współpraca między wszystkimi służbami. „Współpracujemy zarówno z Komendą Miejską Policji, jak i Komendą Powiatowej Straży Pożarnej, jak też ze strażakami ochotnikami, leśnikami. Również po raz pierwszy z dyrekcją Wód Polskich z Białegostoku za co jestem bardzo wdzięczny, że podjęli ten temat i wspólnie razem możemy nad ich wodami organizować takie festyny” - mówi starosta olsztyński Andrzej Abako.

W tym roku w powiecie olsztyńskim odbędzie się łącznie 6 festynów „Bezpieczne wakacje”.