Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA MIEJSKIEGO SZPITALA ZESPOLONEGO W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA MIEJSKIEGO SZPITALA ZESPOLONEGO W OLSZTY...

WORD radzi: Jak udzielić pierwszej pomocy

WORD w Olsztynie
Od tych czynności może zależeć ludzkie życie. Przypominamy podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy.

Udzielając pierwszej pomocy należy pamiętać o kilku podstawowych krokach.

KROK I: OCENA SYTUACJI

Jeżeli znaleźliśmy osobę leżącą, nie wiemy co się stało, nie byliśmy świadkami zdarzenia, z bezpiecznej odległości wołamy do tej osoby: „Halo, proszę otworzyć oczy”. Jeżeli osoba nie odpowiada, to znaczy, że nie słyszy lub jest nieprzytomna.

KROK II: SPRAWDZENIE STANU OGÓLNEGO POSZKODOWANEGO

Potrząsamy za ramiona, mówimy „Halo, proszę otworzyć, co się stało”. Jeśli nie odpowiada – wiemy, że jest osobą nieprzytomną.

KROK III: WEZWANIE POMOCY I UDROŻNIENIE DRÓG ODDECHOWYCH

W tym momencie powinniśmy zadzwonić pod jeden z numerów alarmowych i postępować wedle instrukcji dyspozytora. Te numery to 112 i 999.

W drugiej kolejności udrożniamy drogi oddechowe poszkodowanego. „Jedną rękę przykładamy na czoło, drugą pod żuchwę, delikatnym ruchem odchylamy głowę do tyłu, przykładamy ucho do ust nosa poszkodowanego i przez 10 sekund słuchamy oddechu. W wypadku, gdy usłyszymy dwa wdechy lub więcej, świadczy to, że osoba oddycha, jeśli mniej, traktujemy jako osobę nieoddychającą; wykorzystuję trzy zmysły, oddech usłyszę, poczuję na policzku i będę widział unoszącą się klatkę piersiową” - mówi Tomasz Miszczuk z Grupy Ratownictwa PCK Olsztyn.

KROK IV: BRAK ODDECHU. RESUSCYTACJA KRĄŻENIOWO-ODDECHOWA

W tym celu silniejszą rękę należy przyłożyć do klatki piersiowej, nie mierzymy palcami, tylko środek klatki. Dokładamy drugą rękę, splatamy palce i uciskamy w tempie 100 ucisków na minutę. Wykonujemy 30 ucisków, następnie odchylamy głowę do tyłu, obejmujemy swoimi ustami usta poszkodowanego, zatykamy nos osoby poszkodowanej i wykonujemy dwa wdechy do uniesienia się klatki piersiowej.

Czynności te powtarzamy do momentu, gdy poszkodowany zacznie oddychać lub na miejscu pojawią się służby ratownicze.

Specjaliści z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie przypominają przy tym, że celowe nieudzielenie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej jest niezgodne z prawem. Zgodnie z kodeksem karnym może za to grozić do 3 lat więzienia.